Tarihçe

Tecrübesi, dinamik ekibi, tasarımı ve etkin servis desteği ile geçmişte olduğu gibi gelecekte de çözüm ortağınız.

 
1998

Kuruluşumuz

1998 yılında kurulan, asansör kumanda kartı üretimi ile faaliyetlerine başlayan ARKEL A.Ş., Asansör kumanda kartları, kumanda panoları, acil kurtarma sistemleri, revizyon ve alarm setleri, VVVF sürücü, Tümleşik Asansör Kontrol ünitesi imalatını ve sektörde ihtiyaç duyulan diğer elektronik cihazların tasarımını ve üretimini yapan sektörün AR-GE ve mühendislik hizmetleri alanındaki öncü markasıdır. Müşteri memnuniyetini en üst düzeyde sağlamak adına AR-GE, Üretim, Kalite, Satış ve Satış Sonrası Hizmetlerin tamamına önem vermekte ve sürekli kendini yenilemeye devam etmektedir.

 
2005

İlk Yerli Asansör Motor Sürücüsü

ARKEL, 2003 yılında ilk ihracatını gerçekleştirmiş olup, 2005 yılında ise bir yeniliğe imza atarak Türkiye’nin ilk yerli asansör motor sürücüsünü tasarlayarak, imal etmeye başlamıştır.

 
2006

AB Entegrasyonu

Türkiye’nin Avrupa Birliği ile entegrasyonu sürecinde asansör standardı EN81-1/2’İN 2005 yılında yürürlüğe girmesi ve ARKEL’in ürünlerini bu standartlara uygun hale getirmesi ile önünde yeni bir ufuk açılmış ve 2006 yılından beri Avrupa Birliği ülkelerine ürünlerini pazarlayabilir hale gelmiştir. ARKEL A.Ş. bugün Ortadoğu, Afrika, Avrupa ve Asya ülkelerine ve hatta Avustralya gibi birçok destinasyona ürünlerini ihraç etmektedir.

 
2013

Tümleşik Asansör Sürücüsünün Piyasaya Çıkması

2013 yılında tümleşik asansör sürücüsünü piyasaya sürmüş ve bu konuda dünyada ilk 3 firma arasına girmiştir. Arcode tümleşik asansör kontrol ünitesi endüstriyel tasarım ödüllerinde önemli bir yere sahip olan Red Dot ödüllerine layık görülmüştür.

 
2014

TÜBİTAK Birinciliği

2014 yılında ise Türkiye Teknolojileri Geliştirme Vakfı ve TÜBİTAK iş birliği ile organize edilen teknoloji ödülleri yarışmasında dalında birincilik kazanıp, teknoloji ödülüyle onurlandırılmıştır.

 
2016

Yeni Ortaklıklar

Sektöründe global bir oyuncu haline gelmek amacıyla 2016 yılı aralık ayında şirketin çoğunluk
hissesini lider şirketlere yatırım yapan yerli özel sermaye fonu Mediterra Capital’e satarak kurucu ortaklarından Melih Küçükçalık ile ortaklık yapısını yeniden şekillendirmiştir.

 
2017

Yeni Bina

ARKEL A.Ş. 2017 yılı temmuz ayında 11 bin m2lik kapalı alana sahip yeni binasına geçerek, 200 ‘ü aşan çalışan sayısı ile çalışmalarını müşteri istekleri doğrultusunda hız kesmeden sürdürmeye devam etmektedir.

 
2018

Yeni Ürünler Yeni Pazarlar

2018 yılı mart ayında Hindistan Vadodara ofisini açarak uluslararası bir firma olma yolunda emin adımlarla ilerleyen Arkel, yine aynı yıl içinde geniş ürün yelpazesine Senkron Motor üretimini de dahil ederek çalışmalarına son sürat devam etmektedir. Hem yurtiçindeki hem de yurtdışındaki pazar payını arttırmak, müşteri memnuniyetini birinci hedef seçerek sektörde ilerleyip yenilenerek ihracatta büyümek ve inovasyona ağırlık vererek yeni trend kullanıcı dostu ürün yelpazesini sürekli genişletmeye devam edecektir.